piątek, 7 sierpnia 2015

IKE w Banku Spółdzielczym w Skierniewicach – ponadprzeciętne oprocentowanie, ponadlokalny zasięg

W momencie publikowania tego artykułu Bank Spółdzielczy w Skierniewicach płaci właścicielom depozytów w formie indywidualnego konta emerytalnego 3,5% w skali roku. To odpowiednik ok. 4,3% rocznie na „zwykłej” lokacie bankowej. Oprócz Skierniewic bank ma swoje oddziały w większych miejscowościach województwa łódzkiego, a także na Mazowszu (Warszawa i Płock). W każdym z nich można założyć IKE. Jest ono zakładane i prowadzone bezpłatnie.

To kolejny artykuł w serii omawiającej indywidualne konta emerytalne dostępne w różnych instytucjach finansowych w 2015 roku (wszystkie zostały zebrane w tej zakładce). Do tej pory ukazały się teksty o IKE w PKO BPmBankuPZUPekao SABZWBKIdea BankuING / Nationale-NederlandenAvivaAllianzGetin BankuBanku MillenniumUnion Investment TFIInvestors TFIMetLifeKBC TFIGeneraliTFI Legg Masondomu maklerskim BOŚdomu maklerskim BDMBPH TFIBanku BPSBGŻ BNP Paribas, TU SKOK oraz kilku innych bankach spółdzielczych.

Jakie są inne ważne warunki umowy o indywidualne konto emerytalne z Bankiem Spółdzielczym w Skierniewicach? Czy bank pobiera jakieś opłaty? Czy trzeba posiadać konto osobiste? Gdzie znajdują się placówki banku? Czy da się założyć rachunek przez internet?

IKE w Banku Spółdzielczym w Skierniewicach - opinie
IKE w bankach spółdzielczych

W Polsce działa blisko 600 banków spółdzielczych zrzeszonych w dwóch dużych grupach (Bank Polskiej Spółdzielczości oraz Spółdzielcza Grupa Bankowa). To lokalne instytucje finansowe, które obsługują głównie klientów z najbliższego regionu. Wśród ważnych klientów banków spółdzielczych znajdują się między innymi rolnicy, mali i średni przedsiębiorcy, samorządy oraz lokalna ludność.

To z reguły znacznie mniejsze banki niż ogólnopolskie banki komercyjne. Podlegają jednak w takim samym zakresie Komisji Nadzoru Finansowego, a depozyty klientów są ubezpieczone w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym do kwoty 100 tysięcy euro.

Bank Spółdzielczy w Skierniewicach ma swoją siedzibę w Skierniewicach (mapa), ale jest aktywny na terenie szerszego regionu. Prowadzi swoje oddziały m.in. w Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim oraz Łowiczu (woj. łódzkie) oraz Warszawie, Płocku oraz Grodzisku Mazowieckim (woj. mazowieckie). W 2011 wyemitował obligacje korporacyjne notowane obecnie na rynku Catalyst. Jest zrzeszony w grupie BPS.

Nie każde indywidualne konto emerytalne ma formę depozytu bankowego obsługiwanego przez bank spółdzielczy lub komercyjny. IKE może być powiązane również z:

a) rejestrem funduszy inwestycyjnych (w towarzystwach funduszy inwestycyjnych)
b) dobrowolnym funduszem emerytalnym (w powszechnych towarzystwach emerytalnych)
c) ubezpieczeniem na życie (w zakładach ubezpieczeń)
d) rachunekiem maklerskim (w domu maklerskim)

Decyzja o tym, w jakiej formie oraz w jakiej instytucji prowadzić swoje indywidualne konto emerytalne jest kluczowa. Od niej zależy, w jakich aktywach finansowych utrzymywane będą nasze oszczędności, na jakie opłaty i ryzyka będą wystawione oraz na jakie stopy zwrotu będziemy mogli realistycznie liczyć w krótkim i długim okresie. Więcej w tym poradniku.

IKE w Banku Spółdzielczym w Skierniewicach

Ta umowa o indywidualne konto emerytalne powiązana jest z depozytem bankowym w formie rachunku oszczędnościowego.

W dniu publikacji tego artykułu Bank Spółdzielczy w Skierniewicach proponuje dla depozytów IKE oprocentowanie w wysokości 3,5% w skali roku. To odpowiednik ok. 4,3% w skali roku na „zwykłym” depozycie bankowym, od którego pobierany jest podatek Belki. To więcej niż jakikolwiek bank komercyjny, ale mniej niż niektóre inne banki spółdzielcze (np. SK Bank, SB Sokołów, SB Silesia, SB Milicz czy SB Czarny Dunajec).

Oprocentowanie jest zmienne, ustalane decyzją zarządu banku. Kapitalizacja odsetek następuje raz w roku, na koniec roku kalendarzowego.

Konto jest zakładane bezpłatnie, jego utrzymanie nic nie kosztuje. Nie trzeba posiadać w banku innych produktów, np. rachunku osobistego.

Opłata za rezygnację z umowy (zwrot, wypłata lub wypłata transferowa) w okresie 12 miesięcy od jej podpisania nie jest pobierana.

Umowę można podpisać w każdym oddziale banku.

IKE Bank Spółdzielczy Skierniewice
Dane aktualne w sierpniu 2015

IKE w Banku Spółdzielczym w Skierniewicach – opinia i podsumowanie

Bank Spółdzielczy w Skierniewicach to jeden z większych i aktywniejszych banków spółdzielczych, o ambicjach i sieci obsługi wykraczających poza lokalną społeczność. Jest obecny w Warszawie, Łodzi i kilku innych mniejszych miejscowościach.

Obecne oprocentowanie (sierpień 2015) w wysokości 3,5% w skali roku to odpowiednik 4,3% rocznie na zwykłych lokatach bankowych. Nie ma gwarancji, że bank utrzyma je w kolejnych okresach, ale póki co dla jakiejś grupy klientów, poszukujących „rękojmi” Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz odsetek wyższych niż na przeciętnych depozytach w bankach komercyjnych, może być to praktyczne rozwiązanie. Dotyczy to szczególnie osób mieszkających lub często przebywających w (niemałym) zasięgu oddziałów Banku Spółdzielczego w Sierniewicach.

Osobiście zdecydowałem się na prowadzenie IKE poza systemem bankowym, w formie rejestru funduszy inwestycyjnych, na IKE Plus w NN TFI (wcześniej ING TFI). Pisałem w szczegółach o motywach tej decyzji i najważniejszych parametrach umowyIKE Plus można założyć przez internet. Z kolei swoje IKZE prowadzę od 2012 w formie rachunku maklerskiego w BM BDM – je również można założyć przez internet.

Tutaj wszystkie artykuły o trzecim filarzeIKE oraz IKZE.

3 komentarze:

  1. ponieważ omówienia obejmują coraz szerszy zakres instytucji bankowych, to proszę autora o zbadanie co się dzieje z IKE w formie lokaty, w chwili gdy danemu bankowi podwinie się noga (skuś baba na dziada) i klienci będą korzystali z dobrodziejstw BFG. Konto IKE jest zamykane zaś środki są wypłacane z potrąceniem podatków (jeżeli oszczędzaliśmy stosunkowo krótko i nie osiągnęliśmy jeszcze odpowiedniego wieku)? A może konto zostanie automatycznie przeniesione do innego banku prowadzącego IKE (zapewne PKO BP). A może stanie się zupełnie coś innego? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za fajne pytanie. Nie znam na nie w tej chwili odpowiedzi. Wydaje mi się, że ta procedura nie jest uregulowana w ustawie o IKE i IKZE, ale jeszcze się upewnię. Wydaje się, że pytanie należy skierować w pierwszej kolejności do BGF, co też w poniedziałek uczynię ;) Pozdrawiam, proszę wracać!

      Usuń

A co Ty sądzisz?